Thursday, January 11, 2007

Bishop-elect Leopoldo C. Jaucian: Curriculum Vitae

Bishop-elect Pol Jaucian, SVD concelebrating
with Bishop Chito Tagle at the fiesta of
Poong Hesus Nazareno Church
Dasmarinas Bagong Bayan, Cavite
Announcements:

The ordination of Bishop-elect Pol Jaucian, SVD is set on 26 March 2007, this years solemnity of the Annunciation, at the Divine Word Shrine in Christ the King Mission Seminary along E. Rodriguez Blvd, Quezon City. His Eminence Gaudiencio Cardinal Rosales is the ordaining bishop.

The installation of the bishop-elect will be on 31 March 2007 at the Cathedral of St. James in Bangued, Abra. He will be installed by Archbishop Ernesto Salgado of Nueva Segovia (Vigan, Ilocos Sur).


Here's more biographical data of the incoming bishop of the Diocese of Bangued in Abra (source: Provincialate of the SVD Central Province):

Name : LEOPOLDO CORPUZ JAUCIAN
Date of Birth : July 27, 1960
Place of Birth : Santa, Ilocos Sur
Civil Status : Single
Citizenship : Filipino
Religion : Catholic
Parents name : Ernesto Ballesteros Jaucian, Sr.
Veronica Bello Corpuz
Home Address : Catholic Trade Bldg. 1916 Oroquieta,
Sta. Cruz, Manila

Education:

Lalapac Elementary School : Elementary Education 1966-1972
Divine Word Academy, Urdaneta, Pangasinan: Secondary Education 1972-1976

Christ the King Seminary,Q.C : A.B Philosophy, Postulancy 1977-1979
Divine Word Seminary, Tagaytay : Novitiate 1979-1981
Taiwan
, R.O.C : Overseas Training Program 1982-1984
Fu Jen Catholic University Taipei, Taiwan, R.O.C : Theology 1984 - 1987
De la Salle University, Manila: MA units in Guidance Counseling 1992-1995

Work Experience
Christ the King Mission Seminary : Sacristan 1976-1977

Religious Vows and Ordination
Chiayi, Taiwan,R.O.C : Perpetual Vows September 8, 1987
Fu Jen Catholic University : Ordination to Diaconate September 27, 1987
Divine Word Academy Chapel, Urdaneta, Pangasinan : Ordination to Priesthood
Ordaining Prelate : Bp. Miguel Cinches, SVD,D.D March 12, 1988

Assignments
St. Joseph the Worker Parish Chiayi, Taiwan, R.O.C : Assistant Pastor June 1988 - 1989
Fu Jen Catholic High School Chiayi, Taiwan, R.O.C : Campus Minister August 1989 - 1992
St. Jude Catholic School near Malacanang : Campus Minister, Assistant Principal and Assistant Director July 1995-July 2000

From August 2000 to March 2005
St. Jude Archdiocesan Shrine near Malacanang: Parish Priest;
Discrict superior of the SVD Manila District;
Vicar Forane of the Archdiocese of Manila - Vicariate of San Jose de Trozo

From March , 2005 to January 2007: Provincial Superior of the SVD Philippine Central Province

No comments: